+420 739 041 285
Gočárova třída 504/54
500 02 Hradec Králové
19.01.2016

Jaké zvolit zdivo pro stavbu nízkoenergetického domu?

Na úvod je zapotřebí si uvědomit, že rozdíl ceny mezi různými typy zdiva je v celkové hodnotě stavby nepodstatný. Jinými slovy máme-li dům za 5 mil Kč, bude cena materiálu zdiva cca 150-200 000 Kč.  

V průběhu výstavby jsou daleko důležitější cenové rozdíly, nad kterými je zapotřebí lámat si hlavu. Co se týče volby zdiva energeticky úsporných staveb, jsou důležitými kritérii pro volbu určité vlastnosti a schopnosti, na něž byste se měli zaměřit.

Co ovlivňuje cenu domu a kvalitu vnitřního mikroklimatu – tedy kvalitu bydlení

 • Akumulační schopnost zdiva - akumulace má význam pouze v 10 cm materiálu směrem od interiéru - co je nad tuto hodnotu je z hlediska akumulace zbytečné.
 • Trvanlivost a odolnost vůči klimatickým podmínkám během výstavby
 • Přesnost tvárnic - s nepřesnými tvárnicemi rovnou zeď nepostavíte
 • Statická odolnost již od malých tlouštěk zdiva - vápenopískové nosné zdivo již od 150 mm
 • Akustické vlastnosti - zejména u příček
 • Minimální zatížení životního prostředí při výrobě zdiva

Pár příkladů z praxe

 • Jak volba zdiva ovlivňuje cenu domu
  Vezmeme-li demonstrativní rozměr základové desky 10x10 m a vyzdíme-li nosné obvodové zdivo například z „cihlovzduchu“ o tloušťce 500 mm, pak plocha pod obvodovým zdivem zabere na desce cca 20m2. Pokud nosné obvodové zdivo vyzdíme z vápenopískových tvárnic, plocha pod zdivem bude 7 m2. Rozdíl je tedy 13 m2, což je velikost například ložnice nebo přepočteno na peníze cca 400,000Kč. To je jeden z důvodů, proč nemá význam řešit, jestli cihly budou za 170 000 nebo 200 000 Kč.
 • Jak volba zdiva ovlivňuje kvalitu vnitřního prostředí
  Porovnáme-li porobetonový systém, kde většinu hmoty tvoří vzduch, tedy izolant a vápenopískové zdivo tvořené převážně z písku vápna a vody dojdeme k závěru, že v porobetonovém zdivu není kde ukládat akumulovanou energii, neboť je to převážně vzduch - tedy izolant. V takovém domě bude vnitřní teplota zejména během léta kolísat daleko více. V domě z vápenopískových tvárnic díky husté a těžké hmotě nebudou teploty kolísat v takové míře.
Související články
Napiště nám, co by Vás zajímalo a my se s Vámi v nejkratším možném termínu spojíme.