+420 739 041 285
Gočárova třída 504/54
500 02 Hradec Králové
19.01.2016

Je dražší dřevostavba nebo zděný dům?

Na jasnou otázku bohužel nelze jednoznačně odpovědět, důležité je ujasnit si, co porovnáváme. A jak to dopadlo? Dozvíte se v článku.

Stejně jako jsou například kvalitní, méně kvalitní a nekvalitní auta, platí to samé i v dalších odvětvích - mimo jiné i ve stavebnictví.

Rozdíly často nejsou u nových věcí tak patrné a zvýrazňují se až postupem času. Moji odpověď omezím pouze na kvalitní výrobky - respektive domy.

Vezmeme-li stejný dům vysoké kvality výrobků a práce, na stejném pozemku a ve stejné energetické třídě, dojdeme k závěru, že cena zděného domu a dřevostavby bude na stejné úrovni.

Pro představu porovnávám například dům zděný z vápenopískových tvárnic a dřevostavbu s difuzně otevřenou konstrukcí, kde dřevo netvoří pouze rámovou konstrukci stěny, ale jsou použity izolace na bázi dřeva místo polystyrenu.

Pokud však bude někdo chtít porovnávat polystyreno-dřevostavbu (95 % trhu dřevostaveb), musíme najít i kvalitativně odpovídající zděný dům, jako je například dům z porobetonových tvárnic, „cihlovzduchu“ nebo betonové duté skořepny. I zde dospějeme k závěru, že rozdíl cen je zanedbatelný.

Mám tedy zvolit dřevostavbu nebo zděný dům?

Pokud bude na výběr z kvalitativně rovnocenných systémů vyšší kvality, nemusíte se bát ani jednoho systému. Je to spíše už o vašich preferencích. Kvalitní dřevostavba bude mít výhodu, že od zadání bude například hotová místo za 10 měsíců za 6. Naproti tomu zděný nebude tolik ztrácet svoji hodnotu v čase.

Jsou ještě nějaké další výhody a nevýhody pro porovnání mezi zděným domem a dřevostavbou?

Zhodnotím pouze tedy ty rozdíly, které považuji za relevantní. Opět budu však hodnotit v obou případech pouze kvalitní systémy: ZDĚNÝ VÁPENOPÍSKOVÝ x DIFUZNĚ OTEVŘENÁ DŘEVOSTAVBA.

ZDĚNÝ DŮM  DŘEVOSTAVBA
  • Rychlost výstavby (zděný v průměru 10 m / dřevostavba 6 m)
  • Dlouhodobost hodnoty investice
  • Akustika vnitřního prostoru
  • Vnitřní klima (u dřevostaveb sušší vzduch)
  • Ekologie (rozdíl je proti vápenopískovému nepatrný)
  • Stálost vnitřní teploty - akumulace (zimní a zejména letní období)
  • Životnost domu
  • Menší tloušťka obvodových stěn
Konečné rozhodnutí je na vás, nezapomínejte však na kvalitu. Pro více informací nás neváhejte kontaktovat.
Související články
Napiště nám, co by Vás zajímalo a my se s Vámi v nejkratším možném termínu spojíme.